You are currently viewing Obróbka metali i blach CNC – na czym to polega

Obróbka metali i blach CNC – na czym to polega

  • Redaktor naczelny Redaktor naczelny
  • Post category:Bez kategorii
  • Post comments:0 Komentarzy

CNC, skrót od „Computer Numerical Control”, który jest wysoce precyzyjną maszyną używaną do niestandardowej produkcji metalu w celu wykonania sterowanych komputerowo powtarzających się ruchów. Koncepcja opiera się na drobiazgowej dokładności przy użyciu generowanych komputerowo kodów, które są następnie przekształcane w sygnały elektryczne, które z kolei kierują silniki CNC do wykonywania określonych ruchów w małych odstępach czasu, które są bardzo precyzyjne i powtarzalne.

Jednak jako produkt, blachy (w tym stal nierdzewna, stal, stal zwykła i aluminium) zapewniają wiele korzyści, czy to dla inżynierów, wykonawców, czy nawet zwykłych ludzi. Przyjrzyjmy się niektórym z tych zalet:

  • Blacha ze stali ma niski stosunek wagi do grubości, co oznacza, że jest łatwa w transporcie i łatwa w obróbce.
  • Stal jest plastyczna, co oznacza, że można ją formować, ciąć, giąć lub rozciągać w dowolny kształt, co pozwala producentom blach oferować swoim klientom wysoce wyspecjalizowane rozwiązania i niestandardowe projekty spełniające wszelkie wymagania.
  • Wypalana blacha jest niezwykle mocna i trwała, co czyni ją idealnym materiałem o wysokiej wytrzymałości w różnorodnych zastosowaniach, od trudnych warunków rolniczych (np. karmniki dla owiec i kosze na pszenicę) i środowisk o dużym natężeniu ruchu (np. stopnie schodów lub metalowe deski rusztowań) po ekstremalne temperatury (np. pralki przemysłowe i piece).
  • Jej stosunkowo niski koszt jest również zaletą zarówno w przypadku projektów jednorazowych, jak i w sytuacjach wymagających dużych ilości do produkcji masowej.
  • Metal może być również stosunkowo łatwo naprawiany, co czyni ją praktycznym wyborem w wielu różnych zastosowaniach.

Trwałość: Blacha metalowa może być formowana w wiele kształtów. Tworzy ona bardzo trwałą powierzchnię. To sprawia, że jest idealna do stosowania w wielu różnych klimatach i różnych warunkach pogodowych, w tym w ekstremalnie wysokich i niskich temperaturach.

Z definicji, blacha zaczyna się płasko, ale przed tym, to pochodzi z dużych wlewków odlewanych i walcowane na długą wstęgę w pożądanych grubości. Te walcowane kręgi są następnie spłaszczane i wysyłane jako duże arkusze cięte na różne długości, aby dostosować się do potrzeb sklepu produkcyjnego. Chociaż niniejszy dokument skupia się na gięciu blachy wzdłuż jednej osi, istnieją procesy, techniki formowania na gorąco i na zimno, które obejmują gięcie i formowanie blachy wzdłuż wielu osi w jednym procesie, takim jak głębokie tłoczenie, hydroformowanie, przędzenie i tłoczenie.

Z maszynami CNC, żaden projekt nie jest zbyt skomplikowany, nawet krzywe. Sprawdź nasz ostatni projekt bramy łukowej. W rzeczywistości, maszyny CNC mogą być jedynym rozwiązaniem umożliwiającym dokładną i konsekwentną obróbkę wokół złożonych krzywizn przy zachowaniu tolerancji i ekstremalnej spójności.

Dodaj komentarz